„Pamenu kai Odeta Bloziene metų pradžioje buvo pas Jakilaitį studijoje ir jos klausė: ar jūs galite garantuoti, kad iki metų galo bus ne vienas bankrotas maitinimo sektoriuje? Odeta su šimtaprocentiniu įsitikinimu: aš jums garantuoju.
Anksčiau man neteko matyti kaip žmonės palieka bare popierinius cv, ateina gyvai ir klausia dėl barmeno darbo. Dabar matau.
Iš karto sakau – tai ne tik Lietuvos problema. Sumažėjęs lankytojų skaičius yra didelė ir pagrindinė problema maitinimo sektoriui. Kai užsidaro spalį ar lapkritį, galite būti tikri, kad įsipareigojimų našta tapo nebepakeliama. Spalį klientai grįždavo po sausos vasaros ir iki pirmos šilumos (gal išskyrus sausį) būdavo “sezonas”. Šiemet metai kitokie.
“Per brangu” yra atsakymas iš 90% žmonių. Ir tuo pačiu pilnos arenos koncertuojant bet kam, pilni prekybos centrai ir perkami dalykai, kurių mažai reikia. Keliaujama tiek, kiek anksčiau vargiai sau leisdavome. Nerandu aiškaus atsakymo kodėl? Gal maisto pristatymas į namus yra toks platus? Gal žmonės tingi išeiti iš namų? O gal taip puikiai suaugome su technologijomis, kad namie jaučiamės taip pat gerai, kaip susitikę gyvai?“
Komentarai
„Dar toks asmeninis pastebėjimas
Kai prieš 2+ metų pradėjau sakyt žmonėms, kad mečiau gert su visam – būdavo daug stebėjimosi. Daug kas klausdavo, ar dėl kokios ligos 😄
Dabar, kai tą patį pasakai, niekam nerūpi. Kas trečias toks pats. Didmiesčių burbule, bet dažnėja ir provincijoj. Gert not cool anymore 👌“
„nepadoriai užlenktos kainos tuose baruose. vakar su vaikais turėjau palaukt 1val. kažkur, užėjau į eilinę valgyklą žirmūnų mikrorajone, užsisakiau užkandėlių, ten kolos, bulvyčių, keptos duonos, sparneliai. Išėjau su 50E sąskaita. Kurį laiką nebeisiu laiko praleist į maisto įstaigas. O ir maistas buvo pateiktas atsainiai.“
+
„o tavo alga nepasikeitė?“
+
„pasikeitė, bet neturiu pojūčio, kad gaunu tokios kokybės paslaugą, už kiek moku. Matomai ne aš vienas, nes žmonės renkas alternatyvas. Kažkaip vakarų pasaulyje išeina už tą pačia ar mažesnę kainą net gauti kokybiškesnę paslaugą.“
+
„Nesakau, kad neteisus. Noriu pasakyti, kad žmogus jaučiasi vertas gaudamas didelę algą, bet nenori didelės algos mokėti kitam“
+
„Justas labai teisingai užčiuopė.
Berlyne algos dar didesnės. Bet ten dažnai save pagauni, kad dar per mažai išleidau, kad kokybė topinė ir reikėjo dar to ir ano, be reikalo nepasiėmiau. Ir planuoji sugrįžt, nes vertė viršija lūkesčius.
Lietuvoj jausmas dažnai priešingas: aiškiai, net intuityviai jauti kad per brangu, bet sukandi dantis.
Labai jau skirtinga emocija.“
„Dauguma apie barus ir alko vartojimo mažėjimą pasisakė, bet kiek žinau ir restoranams situacija lygiai tokia pati. Mano nuomone į maitinimo įstaigą eini 3 atvejais (pagrindiniais): 1) tiesiog pavalgyt iš būtinybės – valgyklos, įstaigos siūlančios dienos pietus, pakelės užeigos ir pan 2) susitikti su draugais/šeima ir kažkiek papramogaut – tai tokiu atveju ieškai vietos kuri nebus labai įpareigojanti, bet nebus ir brangi, o maistas – nors ir paprastas, bet kokybiškas, skanus ir kainos jo nesikandžios piniginei 3) patirti kažką naujo – egzotiška virtuvė, aukštoji virtuvė, teminiai renginiai, pop-upai, kviestiniai šefai ir michelinai. Nu realiai dar reikėtų nr. 4 – pademonstruot soc tinkluose savo kultūrinį kapitalą, a.k.a. socialinį statusą, bet ties tuo nesiplėskim. Man atrodo Lietuvoj problema tokia, kad didžioji dalis tų įstaigų dažniausiai nedeliverina, neatitinka to lūkesčio, ypatingai 2 grupės įstaigos – jos tiesiog duoda per mažai, paima per daug.“
„Iš asmeninės patirties — tuos pinigus, kuriuos išleisdavau just pavalgyti out, geriau išleidžiu kelionėms, koncertams,
kultūriniams dalykams ir pan., su draugais kur kas mieliau susitikti gamtoje ar kitoje ramioje vietoje, bare ir triukšmo daug, ir tarp girtų nesinori būti. Ir taip pat daug ką galiu pasigaminti namuose ir pasikviesti draugus, o ko negaliu — reta proga į gerą restoraną nueiti patirties.“
„Išversiu „per brangu“ į „value for money“. Man ir Lietuvos restoranuose per brangu (kainos dedamoji yra važiavimas į centrą, ieškojimas parkingo arba mokėjimas už jį) ir neskanu 9 atvejais iš 10. Namie skaniau gaminu. Va ką tik nusipirkau rūkytos žuvies už 40 Eur. Labai skanu ir nebrangu. Kam tas restoranas, jei experience prastas?“
„Kai patiekiamas šlamstas už brangiai, tai nieko nuostabaus. Kokybė seniai nebepasiveja kainos. O geriau pagalvojus, mažai kas stengiasi apskritai, kad būtų tiesiog gerai, o ne tik biznis eitų. Sakyčiau mūsų kultūrinis bruožas, nulupti už bet ką. Tie kur daro dėl maisto, klientais nesiskundžia.“
+
„tu neteisus“
+
„nebūtina įrodinėt. Tiesiog stebėsiu kaip užsidarinėja. 💩 Kolkas bet kur už mūsų sienų esu valgęs ir gėręs skaniau ir pigiau. Pas lenkus geras išpildymas. Net latviai geriau išpildo. Ir Milano centre makaronai su aperoliu 2x pigesni. 🤷🏻♂️“
„Daugumą barų, kur eidavau ankščiau – tiesiog aplenkiu, nes alko vartojimas susitraukė iki minimumo, o juose neūliavojant, nėra taip jau labai jauku, o dėl maisto į juos eiti neverta, nes sumokėsi sąlyginai daug, gausi sąlyginai mažai (kalbant apie kokybę). Tai iš to ankščiau buvusio reguliaraus ėjimo kažkur pavalgyti ar net užsisakyti į namus, kelis kart savaitėje mieliau renkuosi vieną gerą “date night” kartą per kelias savaites, kur nuėjus gal sumoki daugiau, bet išeini “patyręs” kažką skanaus, nei susileisti kokį visiškai eilinį burgerį ar fish & chips už 15-18 eur/vnt ir jį enjoyint tiek pat, kiek sumuštinį su šlapenka.“
„Keli aspektai. Daznas lietuvio restoranas/baras kur priinvestuota belenkiek i interjera, ant imones pakabinta 1 ar 2 prabangios asmenines masinos plus kt asmeninis vartojimas, ir kad tai atmusti uzkeliamos kainos nerealiai. Bet pas mus algos vis dar yra 2-3 kartus mazasnes nei V Europoje o kainos jau pradeda virsyti ju lygi.
Be to lb daznai pas mus i restorana ziurima labiau kaip i versla nei amata ir savo dabo vietos kurima ir islaikyma. Tad savininkai dazbai nemyki ir nesupranta maisto ir vos tik restoranas paeina, vietoj to kad islaikyti ta lygi, pradedamas daryti verslas pletimasis, procesas nebesuvaldomas ir autentika dingsta, kokybe krenta.
Ir blogiausia pas mus situacija yra su mid lygio vietomis. Maistas vidutiniskas, aptarnavimas suoptimizuotas su bar code meniu, atsiskaitymais per appsa ir man. Tai realiai koks tikslas eiti i tokia vieta is vis.
Is kt puses bendra maisto kultura LT vis dar zema, vaiku skonis formuojamas siaubingu darzeliu mokyklu maistu, paskui bolt/wolt fast foodas ir pan.“