Skip to content
 

Kur įsigyti kvalifikuotą elektroninį parašą ir kaip jį naudoti (120116)

SKAITINIAI 1

http://deklaravimas.vmi.lt/lt/Apie/Bendroji_informacija/Elektroninis_parasas.aspx

„El. parašai gali būti skirstomi į kvalifikuotus ir nekvalifikuotus el. parašus.
Kvalifikuotam el. parašui keliami trys reikalavimai:

# jis turi būti saugus;
# sudarytas saugia parašo formavimo technologija;
# patvirtintas galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu.

Sertifikatas – elektroninis liudijimas, kuris susieja parašo tikrinimo duomenis su pasirašančiu asmeniu ir patvirtina arba leidžia nustatyti pasirašančio asmens tapatybę. Kvalifikuotam sertifikatui keliami papildomi reikalavimai – jį privalo sudaryti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytus reikalavimus atitinkantis sertifikavimo paslaugų teikėjas.
Lietuvoje šiuo metu kvalifikuotus elektroninius sertifikatus platina šie sertifikavimo paslaugų teikėjai:

# Gyventojų registro tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos. Interneto svetainė http://www.nsc.vrm.lt/;
# VĮ Registrų centras. Interneto svetainė http://www.rcsc.lt/;
# UAB „Skaitmeninio sertifikavimo centras“. Interneto svetainė http://www.ssc.lt/;
# UAB „Bitė Lietuva“. Interneto svetainė http://www.bite.lt/lt/pc/esign;
# UAB „Omnitel“. Interneto svetainė http://www.omnitel.lt/eparasas.“

MANO PATIRTIS

Elektroninį parašą pirkau 2010-tų rudenį Registrų centre. Mėlynas Aladdin eToken kriptografinis USB raktas.

Kainavo: 121,72 Lt už „kriptografinę laikmeną (be sertifikatų)“ + 7,88 Lt už „kvalifikuotų sertifikatų, galiojančių 2 metus, išdavimą“ = 129,60 Lt.

Šiuo metu (2012.01.16) Registrų centras siūlo kitokią įrangą kitom kainom: http://www.registrucentras.lt/rcsc/kainos. Pigiausias variantas – „kvalifikuotų sertifikatų, galiojančių 2 metus, išdavimas lustinėje kortelėje G&D (komplekte yra lustinės kortelės skaitytuvas)“ už 100,57 Lt.

(RCSC sertifikatas gali būti įrašytas ir į kliento kriptografinę sertifikatų laikmeną: („DUK“).)

Kas dvejus metus sertifikatus teks atnaujinti, kaina šiuo metu – 9,21 Lt.

Gavau USB raktą.

Instaliavau sertifikatus: instrukcija (1) „įdiegti tvarkyklę kompiuteryje“; 2) „įdiegti šakninius sertifikatus kompiuteryje“; 3) „įdiegti šakninius sertifikatus interneto naršyklėje“).

Instaliavau elektroninio pašto „programą“ Mozilla Thunderbird.

Instaliavau šakninius sertifikatus „programoje“ Thunderbird (procesas iš esmės toks pat kaip instaliuojant šakninius sertifikatus naršyklėje Mozilla Firefox (žr. „Diegimas ir taikymas“)).

Naudodamas savo Gmail el. pašto dėžutės „abc@gmail.com“ (šį adresą nurodžiau įrašyti el. parašo sertifikate) prisijungimo duomenis sukūriau paskyrą „abc@gmail.com“  „programoje“ Thunderbird.

Elektroniniu parašu pasirašomus laiškus siunčiu iš Thunderbird. Surenku tekstą, spaudžiu „Security“ -> „Digitally Sign This Message“, įstatau į USB jungties lizdą kriptografinį USB raktą, įvedu slaptažodį į iššokusią lentelę „Please enter the master password for the VARDAS PAVARDĖ“ – ir viskas, „Send“.

Patariu siųsti laiškus tik iš tos elektroninio pašto paskyros, kurios adresas buvo nurodytas įsigyjant el. parašą, nes kai kurios pašto administravimo sistemos fiksuoja neatitikimą tarp siuntėjo el. p. adreso ir el. p. adreso, įrašyto sertifikate.

SKAITINIAI 2

„Dažniausiai užduodami klausimai“ -> „Elektroninis parašas“ @ deklaravimas.vmi.lt: http://deklaravimas.vmi.lt/PopupPages/HelpPage.aspx?langext=2dda5f5c-b34d-44be-9d13-436d5030fe6a&wp=wp1667533248

KLAUSIMAS „Kuo skiriasi el. parašas nuo kvalifikuoto el. parašo?“
ATSAKYMAS „Pagal Europos Sąjungos elektroninių parašų direktyvą elektroninis parašas yra suprantamas plačiąja prasme ir elektroniniu parašu laikoma, pavyzdžiui, elektroniniame laiške užrašytas vardas ar pavardė. Kvalifikuotam elektroniniam parašui keliami gerokai didesni saugumo reikalavimai.
Elektroninis parašas yra saugus jei:
# yra vienareikšmiškai susietas su pasirašančiu asmeniu;
# leidžia identifikuoti pasirašantį asmenį;
# yra sukurtas priemonėmis, kurias pasirašantis asmuo gali tvarkyti tik savo valia;
# yra susijęs su pasirašytais duomenimis taip, kad bet koks šių duomenų pakeitimas yra pastebimas.
Elektroninis parašas yra kvalifikuotas, jei jis yra saugus ir sudarytas saugia parašo formavimo įranga bei patvirtintas galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu.
Kvalifikuoto elektroninio parašo teisinė galia yra tokia pat, kaip ir ranka pasirašyto parašo. Reikalavimai kvalifikuotam elektroniniam parašui yra vienodi visose ES šalyse. Reikalavimų kvalifikuotam elektroniniam parašui tenkinimą prižiūri ir garantuoja valstybė“

6 Comments

 1. Martynas says:

  Pries savaite vos neprasikeikiau su sitas “kvalifikuotais” parasais.
  Visuomet naudojausi mob. el parasu kuris nekainuoja ir veikia puikiai. Taciau viesieji pirkimai visgi tokio dalyko nesiulo, butinai reikia isleisti 150lt ant kazkokio usb rakto ir uz tai negauni nei supporto, nei normalaus paaiskinimo ir sistema kuria atpazista tik tas kas sukure. fuck dat

 2. Martynas says:

  Tai aš turiu omni’o eparašą, bet viešiems pirkimams netinka jie. Reikia to usb rakto už šimtąpem.

 3. Martynas says:

  … o registrų centre, vietinis hakeris, kuris panašus labiau į parkingo apsauginį sakė, kad įmonėje reikalingas IT specialistas, kad įsidiegti ir pasirašyti e-parašu. Jūs ką patys ir kostiumą sau siuvatės kai tam yra siuvėjas.. ok…

 4. nerijus says:

  …NEVEIKIA tas suknistas registru centro USB raktas!!!!!! nepasimaukit ant registru centro apgavystes kai steigsit imone, neva ju USB raktas vienintelis Lietuvoje. pastovios problemos,perinstaliuosit kompa, papildomos islaidos, kas 2-3 men.reik kviest IT speca moket daba jau eurus (PAPILDOS ISLAIDOS), ir taip be galo be krasto. PASIDAREM MOBILU parasa, baigesi problemos!!!!

 5. Eglė says:

  Neturiu registrų centro USB rakto, bet turiu kitą, kvalifikuotą !!!!, įsigytą už daug pinigų iš SSC ir kas iš to??? Na taip, viešiems pirkimams jis tinka, dar vienoj kitoj internetinėj sistemoj praeina, bet va REGISTRŲ CENTRO sukurtoj programinėj įrangoj kiek suprantu galima pasirašyti tik iš registrų centro įsigytu USB parašiuku…kažkoks absurdas kai perki kvalifikuotą parašą, bet, pasirodo ne toks jau jis kvalifikuotas kitai įstaigai?? Tai kiek šiais laikais žmogui reikia nusipirkti tų parašų??
  ŽMONĖS būkit dėmesingi prieš įsigydami bet kokius e-parašus, nes net jei jie kvalifikuoti, vistiek ne visur veikia, ne visi gali perskaityti pasirašytus docus ir panašiai. Taigi pagalvokite ir numatykite kur turėsite pasirašyti e-parašu bent jau kol tęsiasi sutarties laikotarpis (2 ar 3 metus :D ). Nes visai tikėtina, kad turėsite nusipirkti kokius 3-4 e-parašus, jei Jūsų darbai gana plataus profilio ir dirbama įvairiose sistemose :D

Leave a Reply

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.