Apie lytiškumą | Telkinys

Žymė

https://50000.lt/tag/lytiskumas


2025-11-06

„Bet ten… sakinys „Prieš veidrodį šukuojamės plaukus, moterys dažosi lūpas, vyrai skutasi barzdas…“ Ir supratau, kad prie vadovėlio strigau ilgam.“

„noriu pabrėžti, kad mano tikslas – ne pasmerkti vadovėlį, o pasižiūrėti, kur dar galime augti – tiek mes, tiek mokyklinė medžiaga.“

„Vaikai – kaip ir mes – nuolat susiduria su stereotipais. Vadovėlis yra tik vienas iš jų šaltinių. Argi tai ne puiki proga kritinei diskusijai su vaikais?“

„Nėra nieko, kas vienytų absoliučiai visus iki vieno vyrus ar visas iki vienos moteris. Nėra tokio dalyko kaip „moterys“ ar „vyrai“. Tad moterys prie veidrodžio lūpų nesidažo – prie veidrodžio lūpas dažosi kai kurios moterys.“

„Nes būtent per tokias, atrodytų, smulkmenas vaikai mokosi, kas „tinka“ vienai ar kitai lyčiai. Kartu su plačiąja kultūra tai dar viena žinutė apie tai, kad jei mergaitė nenori puoštis – tai „ne moteriška“. Tokios žinutės formuoja ribas, o ne laisvę būti savimi.“

„Juk noras parodyti, kad visi žmonės prieš veidrodį kažką daro, gali būti išlaikytas be lyčių stereotipų. Pavyzdžiui, “prieš veidrodį šukuojamės plaukus, plaunamės veidą, valomės dantis, dainuojame ir šypsomės sau.”“

„O apačioje parašyta, ”kaip prižiūrėti savo kūną”. Ar privačiųjų dalių prižiūrėti nereikia? Jų sveikata rūpintis mokytis nėra aktualu? Kiek berniukų žino, kad prausiantis svarbu nuplauti ir varpos dalį po apyvarpe. Kiek mergaičių žino, kad vulva turėtų būti valoma į užpakalio pusę?“

„matau žodį ”žmogus” parašytą daugyyyyybę kartų. Vis dėlto paveikslėlyje matau vyrą ir vyro kūną.

„Tuo tarpu Lietuvoje daugybė žmonių krūtis vis dar vadina arba ”papais”, arba ”krūtine”. Tačiau krūtinė – tai viršutinė liemens dalis, tai nėra krūtys.“

„Kalbant apie brendimą, labai svarbu niekada nesakyti „merginoms tas“, „vaikinams anas“, — negeneneralizuokime. Geriau sakykime: „labai dažnai“, „įprastai“, „daugeliui“.“

„Pagalvokime apie Petrą, Stefaniją, Iloną, Arūną… Ar šie atskiri individai iš tiesų atitinka visus stereotipus? O tada atsigręžkime į save — ar aš pats-pati atitinku visus savo lyčiai priskiriamus stereotipus?“

„Taip, yra klausimas „Pagalvokite, ar būna išimčių“ – tarsi kvietimas kritiškai pamąstyti apie lyčių stereotipus. Tačiau prieš tai tie stereotipai pirmiausia įtvirtinami, o tik po to kviečiama juos permąstyti. Ar tai veiksminga?“

„„Seniau TIK vyrai dirbdavo sunkiausius darbus.“ !!! Nes 11 vaikų išnešioti ir pagimdyti nėra sunkus darbas? Nes kibirus tampyti, sviestą mušti, šieną grėbti nėra sunkus darbas? Nes kol vyrai kariauja, namus prižiūrėti, juos išlaikyti, rasti, ko valgyti ir nuo prievartavimo gelbėtis nėra sunkus darbas?“
Prašau, neberašykime tokių sakinių.“

„Visokie „tik vyrai dirbdavo sunkiausius darbus“ verčia mus perimti mentalitetą, kuriame lyginame vyrus ir moteris. „Kam sunkiau“, „kas svarbiau“ ir pan. Nesilyginkime. Matykime pasaulį sudėtingesnį, nei tik juoda ir balta.“

„Dar daug ką turime pasiekti.
Pavyzdžiui (atsispiriant nuo vadovėlio), kad vyrai nemirtų anksčiau. Arba, kad moterų atliekamas darbas būtų įvertintas labiau.“

„„Kuriuos iš šių darbų gali dirbti ir vyrai, ir moterys?“ Na, tai kokie tie darbai?“

„Atrodo, tarsi jau būtų galima pereiti prie diskusijos apie tai, kad svarbiausia — kas konkrečiam žmogui patinka, nepaisant jo lyties. Tačiau puslapio pabaigoje vadovėlis vėl nukreipia mokinius matyti darbus per skirtumų prizmę.“

„po vieno užsiėmimo darželyje pas penkiamečius išgirdau mokytoją sakant „berniukai, sukelkite kėdes ant stalų, nes reikia grindis išplauti“. Kėdžių kilnojimas čia būtų tas vyriškas darbas? Nes mergaitėms neišeina pakelti kėdžių?“

„Jei lygiavertiškumą laikome vertybe, būtų teisingiau, jei kėdes ant stalų kilnotų tie ar tos, „kam neskauda nugaros“.“

„grįžkime prie vadovėlio klausimo – kadangi mokykloje vaikai negimdomi, tai koks darbas mokykloje būtų išskirtinai moteriškas? Arba vyriškas?“

„Pagal raidą 6-mečiai vaikai jau ima domėtis „kaip išlenda“ ir „kaip įlenda“ tie vaikai pilvan. Tad antrokai tikrai kuo puikiausiai gali priimti gražų faktą apie žmones, kad jie kartais mylisi ir taip išreiškia meilę bei rūpestį vienas kitu. Mylintis dar gali užsimegzti ir nauja gyvybė. Man tai gražus pasakojimas, o ne vulgarus😊. O jums?“

„„Juk nieko nėra geresnio, kaip padovanoti pasauliui naują gyvybę.“ Nesakau, kad tai nėra gėris. Bet kad tai pats didžiausias gėris? Kurį gali atlikti moteris?
Juk tai akivaizdžių akivaizdžiausia žinutė, kad moteris naudingiausia tuomet, kai susilaukia vaikų. Tada ji ir vertingiausia.“

https://www.facebook.com/savaimenesuprantama/posts/pfbid02VTiUS4krAyhy5YMb35Lc8pnDME1axaRwEkBWbBdkhAAoze4zs9EdzSaFY8ZwFQzTl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *