„Kiek istoriko teritorija šiandien persipynusi su filosofo teritorija? Pokalbis su Aurimu Švedu“ (2023-07-21) (2024-07-03)

„Aurimas Švedas – vienas nuosekliausių istorijos teoretikų Lietuvoje. Lyginant su daugeliu kitų istorikų, jis istoriją supranta žymiai plačiau, į istoriko teritoriją įtraukdamas filosofų, menininkų, antropologų, sociologų įžvalgas. Kas yra istorija šiandien? Kokiame istoriškumo režime gyvena nūdienos žmogus? Kur galime atrasti orientyrus, kurie leistų nepasimesti istorijos chaose? Kaip nepaskęsti dabarties rūpesčiuose ir išlaikyti platesnę istorinę perspektyvą? Ar galima teigti, kad Rusijos karas prieš Ukrainą su trenksmu sugrąžino mums istorijos pojūtį? Kokia yra istorikų atsakomybė reaguojant į XX a. katastrofas ir šiuolaikines blogio apraiškas? O gal istorijos, bent jau Lietuvoje, turime per daug? Gal sunki istorijos našta mums trukdo žvelgti į ateitį?
Apie visa tai – išsamus pokalbis su kultūros istoriku, Lietuvos istorijos instituto direktoriaus pavaduotoju ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentu dr. Aurimu Švedu.
Ved. Simas Čelutka“

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000285006/homo-cultus-tarp-praeities-ir-ateities-kiek-istoriko-teritorija-siandien-persipynusi-su-filosofo-teritorija-pokalbis-su-aurimu-svedu


30:15
„<...> čia yra nauja tendencija istorijos teorijos atminties studijų lauke kultūros istorijos studijų lauke kurį padiktavo supratimas kad praeitis vis dažniau tampa iššūkiu kad ji vis dažniau provokuoja skausmą labai nevienareikšmius jausmus konfliktus įtampas ir tokiu atveju mes netenkame galimybės apie praeitį mąstyti kaip apie dinozauro liekanas kurios tiesiog guli ant mūsų laboratorijos stalo ir mes galim jas kažkaip apžiūrėti išmatuoti fotografuoti ir tokiu atveju iš tiesų tampa labai svarbus tokiai vis dar gyvai aktyviai skleidžiančiai tam tikrą emocinę radiaciją istorijai ispanų istorijos filosofo manuelio kruzo mintis ne tiek svarbu ką jie mums padarė daug svarbiau ką mes darysime su tuo ką jie mums padarė <...>“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *