Apie bulvių veisles (2024-02-04)

„Neseniai ukrainietės, gyvenančios Lietuvoje antrus metus, paklausiau, koks didžiausias kultūrinis skirtumas tarp ukrainiečių ir lietuvių jai labiausiai krito į akis. Ji atsakė: lietuviai valgo labai daug bulvių! Taip, mes bulviavalgiai, juokaudama patvirtinau. Todėl niekaip negaliu suprasti, kodėl agrariniame bulviavalgių krašte prekybos centruose galima nusipirkti tik “lietuviškų” ar “plautų” bulvių, lyg nieks negirdėjo apie bulvių veisles, apie tai, kad „Anuška” geriau košei, o „Laura” bulviniams blynams. Prekybcentriai priverčia mums bulvių, kaip kiaulėms (sorry), be pasirinkimo, o reklamščikai išgalvoja cepelinų šventę. Jūs bent žinote, iš kokios veislės bulvių jie gaunasi skaniausi?“

https://www.facebook.com/fiokla.fiokla/posts/pfbid02nqFzab1fQnLLvFcxyEKhNk5xsxo6N99tThLKKY245QecLLiafmiSWZjW2tuUZVphl

Komentarai

„Kodėl reik pirkt prekybcentriuose?Pirkit kitur“
+
„Tai aš ir perku kitur. Stebina prekybcentrių skurdas. Va ir dabar IKI reklamuoja bulves “Clever” ir RAUDONUS obuolius! Raudonus, o ne kokius jonagold ar lobo 🙂“

„Veisiejų turgaus pardavėjai jau išmoko rašyti bulvių veisles ir šviesti pirkėjus, kuo “Laura” skiriasi nuo “Vinetos”. Bet provincijos miestiečiai, deja, dažniausiai žiūri į kainą, dydį, kilmės šalį, bet ne bulvių veislę.“

„Mūsų ūkininkai pažangesni už pirkėjus.“
+
„visokių būna, kai kurie patys nežino, kokios veislės bulves augina: “Nu tai būlbės yra būlbės. Dzidelės po 75, drabnos – 55 centus. Imsi visų maišų, tai aduosiu pigiau”.“
+
„Tai ten mėgėjai. Tikri daržininkai ne tik žino veisles, bet dar patars kokiam patiekalui kokia veislė tinkamiausia. Visai kaip britų ūkininkai, kurie turgeliuose prekiauja.“

„Labai skanios itališkos bulvės, pvz. Avezzano iš Abruco regiono ir Raudonosios “Colfiorito” iš Umbrijos regiono.Rugsėjo mėnesį Leonessa miestelyje vyksta net Bulvių šventė“

„Norvegijoje vietinės veislės irgi labai skanios. Norvegai net neleidžia įvežti bulvių, kad neprarasti savo tradicinių veislių (dėl susikryžminimo). Atima pasienyje iš lenkų, lietuvių gastarbaiterių ir dar baudas žiaurias uždeda.“

Yra yra tos veislės prekybcentriuose, tik nurodyta tokiom mažytėm raidėm ant maišų etikečių, kad tenka kelis kartus skaityti, kol tarp raidelių randi parašytą veislę Dėl to ir žinau, kad maximose ir Iki dažniausiai būna soraya ir Laura bulvės. O tos norimos Vinetos retai būna ir jos brangios. Beje, pagal skonį ir krakmolingumą Vinetai dar prilygsta Jelly bulvės.“
+
„man iš pastaruoju metu bandytų dar “Karalienė Anna” labai patiko.“

„Jei jau prekybcentriuose bulvių dairantis, tai sakyčiau, kad gal “Norfoj” bulvių veislių pasirinkimas plačiausias. Kartais net mane, bulves auginusį, sudomina ar net nustebina. Visada praeidamas etiketes peržiūriu, ką gero prekyboj turi. Aišku, ne visada ir ten yra pasirinkimas. Kartais keleto veislių bulvėmis vienu metu prekiauja, kartais tik kažkurios vienos, bet net jei ir vienos veislės pasiūla būna, tai vis tiek per savaitę ar pora veislė ant prekystalio pakinta, tad sekant ir domintis galima įvairių išbandyt.“
+
„Čia gal kur Vilniuje. Anykščiuose tai bulvės ir plautos bulvės 🙂“
+
„Kupišky.“

„Tevai nedideli uki bulviu turi, turguj parduoda. Sake jog buna piktu klientu kurie nusipirke po savaites ateina su skundais, jog bulves verdant subyrejo. Nors perkant buvo aiskinta, jog butent tu negalima ilgiau virt ir apskritai kept reikia.“

„Bulves perku tik iš ūkininkų arba turguje. Prekybcentriai ne ta vieta, kur reikia pirkti bulves. Laura, bananinės ar kitaip konkordinės, Nida, dar labai skanios spieškos. Ankkstyvos, raudonos. Super. Išnykstančios. Skaniausios pačių užaugintos.“
+
„Nida tobulos! Prekybcentriuose tik niekada nemačiau.“
+
„Aš pati auginu. Vienais metais net violetines auginau, Blue star.“

„Šiandien Kalvarijų turguje cepelinams pirkau Vineta.
Pritrūkom bulvių. Rimi prekybos centre išgooglinom, kad mažiausia blogybė, galinti sugadinti cepelinus, iš parduodamų prekybcentryje, bus bulvės Soraye. Jas ir pirkom. Skonis Soraye joks, bet Vineta ištempė situaciją į gerąją skoninę pusę.“

„Teko matyti statistika daryta eu salyse. Nustebino tai, kad ispanai suvartoja daugiau bulviu nei lietuviai. Nors ziurint i tai ka valgo nepasajytum🤔“

„Vakar virem cepelinus. Is ,,Albert Bartlett” bulviu. Puikus gavosi.
Veiksmas Uk.“

„Dėl veislių nebuvimo, net nekreipimo į jas dėmesio labai liūdna. Vietoj kiaulinių ir cepelininių galima būtų rinktis patinkančias.“

„Lygiai toks pats klausimas kilo – pagyvenus Olandijoj, kur bulvės irgi mėgstamos, tai prekybcentriuos arba veislės parašytos, arba bent jau dvi rūšys atskirtos (vienos virimui ir košėms, kitos kepimui ir skrudinimui). O lietuviškoj DW laidoj apie vokiškas bulves, tai buvo pavardyta šešetas populiariausių veislų, kurių top yra geltonos (neprisimenu veislės, bet kas matosi ir LT perkant, kad vidus geltonas dažniausiai). Tai jos universalios pakankamai. Bet kartais pakliūna ir rožine skūra ar baltu vidum bulvių, tai ne visada rezultatas bus 100% nuspėjamas.“

„Parduotuvės “iki” ir “rimi” iš lėto problemą sprendžia, bet man Vilniuje labiausiai patinka parduotuvė “Kalvarijų turgus” :’)“
+
„IKI dabar kaip tik reklamuoja “Raudonus obuolius” ir “Clever” bulves 🙂“

„Labai skanios ”Sante”, vidutinio ankstyvumo, tinka viskam😊. Gaila, pereitą pavasarį neradau sėklinių..“

„Turguje tikrai visada galima suzinoti, kokios veisles bulves.“
+
„Ne pas kiekvieną. Yra dar tokių, kur neskiria veislių.“

Kai gyvenau Londone, turėjau savo ūkininką, kuris augino 32 rūšis. Pirmą kartą nuėjus pas jį pirkti paprašiau bulvių 😀 tai žmogus atsiduso ir kaip pirmokę išklausinėjo detaliai, tada išvardino, kokie galimi pasirinkimai. Galiausiai davė tokią kaip anketą, kur pasiūlė susipildyt bandytas rūšis, apsirašyt savybes ir susireitinguot, kad kitą kartą atėjus nebebūčiau grybas. Man čia buvo laukiamiausias savaitės įvykis sekmadienį apsilankyt pas jį ir jei turi minutę, aptarti įspūdžius ir nusipirkt naujų rūšių. Draugai erzindavo, kad einu “su bulvių ekseliu” į turgų 😊 Tai jo, dabar skurdoka, kai reikia ieškot kur ten rūšis smulkiai nurodyta prekybcentry, nes pas mus madinga labiau kilmės šalį nurodyt, pastebiu. Arba kai svečiuose valgau skanias bulves ir paklausiu, kokia rūšis čia, tai žmonės dažniausiai pasako, kur pirko tiesiog “ai ten Antakalny prie Iki pas vyrą”. 🙂“
+
Būtent po kelionės į Londoną ir aš pradėjau domėtis bulvių veislėmis. Keletą egzotiškų sėklai lagamine parsivežiau 🙂 Tikiuosi ir pas mus ateis laikai, kai reitinguosime bulves. Labai tikiuosi.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *