„Dronų eksperto Povilo Stankūno teigimu, mūsų šalis, deja, į poreikį adaptuotis prie naujos saugumo ir gynybos tikrovės žiūri „viena akimi“. Dronų ir jų pilotų poreikis suvokiamas vangiai, o kai kurie politiniai sprendimai, pasak Alfa.lt pašnekovo, yra šokiruojančiai absurdiški.“
„Todėl Ukrainoje dabar vis labiau atsisukama į savadarbius dronus. Juos sudėtinga pilotuoti, todėl piloto parengimas užtrunka ilgiau, tenka daugiau padirbėti su simuliatoriumi. Bet yra daugiau galimybių improvizuoti ir adaptuoti sistemas pagal poreikius ir pailginti drono „išgyvenimą“ fronte.“
„– Lietuvoje yra galimybių kurti ir gaminti dronus?
– Poreikis yra akivaizdus, nes dronai tikrai pakeitė karą ir faktiškai kiekvieną karybos vadovėlį teks perrašyti, pritaikyti prie naujų realijų. Lankausi įvairiose Lietuvos institucijose ir kalbu apie šį poreikį. Neretai tenka išgirsti klausimą: „Povilai, o kodėl tu pats dronų nekuri?“ O todėl, kad taip galima gaminti tik pačius primityviausius aparatus, o jei nusitaikome į kokybę – reikia daugiatūkstantinių investicijų. Tarkime, gera GPS įranga vienam dronui kainuos mažiausiai 10 tūkst. Ar iš valstybės šiuo metu galima gauti tokią pagalbą? Ne.
Būna variantų, kai valstybė gali užsakyti tam tikrą kiekį aparatų, bet iškeliami kažkokie absurdiški reikalavimai, pavyzdžiui, 5G ryšio naudojimas. Koks dar 5G? Mes juk kalbame apie fronto sąlygas, kai jokio mobiliojo ryšio išvis nėra!
Didelė problema, kad politikai nesuvokia, kokia iš tiesų yra situacija su dronais, kokie poreikiai, kokie siekiai, išlaidos. Suprantama, jie ne inžinieriai ir techninių subtilybių neišmano, bet blogiau yra tai, kad net ir nebando to suprasti, o specialistų žodžiai jiems per vieną ausį įeina, o per kitą – išeina. Pas tokius politikus atvažiuoja gamintojai, parodo gražius ir brangius dronus ir įtikina juos pirkti. O iš tiesų tie dronai yra brangus šlamštas, bet specialistų vertinimų niekas neklausia. Gražus daiktas, patrauklus pristatymas – imame.“
„– Dar visai neseniai apie tokį dronų panaudojimą apskritai niekas negalvojo. Specialistų trūksta ir adekvatus reikalo neišmanymas turbūt nestebina? Reikia laiko?
– Specialistų turime vienetus, bet visgi turime. Tačiau valstybei jų konsultacijos neįdomios. Negi sunku suburti reikalo žinovus iš universitetų ir kartu parengti konkrečių veiksmų planą. Be to, specialistai iš oro neatsiranda – juos reikia ruošti. Sakykite, kur atitinkamos programos universitetuose arba kariuomenėje? Deja, dabar situacija tokia: ateinu į valstybės įstaigą – parodau galimybes, viską išaiškinu „ant pirštų“. Po mėnesio klausiu, ar ketina kažką daryti, o man atsako: „ai, žinai… čia biurokratija… nelabai dabar išeina“. Kalbame ne apie kosmines technologijas ir viską išjudinti nesunku, bet trūksta supratimo ir dar blogiau – noro. Pradėkite nuo civilizuoto reikalo reglamentavimo, palengvinkite biurokratinę tvarką. Yra pajėgių specialistų, orientuotų į aukštos vertės rezultatą, – padėkite jiems.“