Paulius Gritėnas apie Karolį Žukauską: „jis geba pripažinti klaidas ir teikia pirmenybę kritiniam mąstymui, adekvatiems vertinimams“

Karolis Vyšniauskas
„Kartu suprantu tą, kad karo fone turime daug “ar tu su mumis, ar prieš mus?” mąstymo. Ir kad tarsi turime pasirinkti stovyklą – arba tu tm Žukauskas, arba tm Šeimų maršas. Aš nenoriu tokio pasirinkimo. Mačiau, kad Karolio atsakomąjį įrašą palaikino Paulius, Oleg – įdomu, kokia jų motyvacija, gal aš kažką svarbaus praleidau. Jei turit laiko, parašykit, viešai ar privačiai, ačiū.“
https://www.facebook.com/KarolisH/posts/pfbid0236SiPPw6NBWhtLYfcVqQJeQ8FNbHpxnDv9TeMHkFTKoz5LuKx5Qh4yyQMiZqbimnl?comment_id=2534031323441629&reply_comment_id=295633799477756

Paulius Gritėnas
<...> susidūriau su Mantauto agresyvia retorika ir neadekvačiais palyginimais, kurie verčia nepasitikėti tokio asmens veiksmais ar vertinimais. Nenorėčiau turėti kažko bendro, nes taupau kantrybę ir emocinę sveikatą.

Paulius Gritėnas
„Faktų del to neneigiu ir nemanau, kad Karolio Ž sprendimas buvo geras.“

Visgi 2023-09-17 po K. Žukausko atsakomuoju įrašu (http://50000.lt/karolis-zukauskas-pries-gyva-stenda#žukausko-įrašas-2023-06-15-2314-parašiau-du-laiškus) tebėra P. Gritėno like’as.

.jpg

Paulius Gritėnas
„<...> Užjaučiu, kad buvai neteisingai identifikuotas ir į tolesnes kalbas nesivelsiu. Aš ne tame kare, kuriame tu kariauji.“

Paulius Gritėnas
„Bandau suderinti savo galvoje ir valstybės saugumo, ir žmogiškumo, ir racionalumo kriterijus. Atsiprašau, jei nepatinka mano išvados ar atsakymai. Esu atviras kritikai ar diskusijai, bet jūs čia tiesiog palabel’inot mane, utriravot poziciją ir numetėt. Jeigu taip lengviau ar geriau, tai ok.“

Paulius Gritėnas
„Atsiprašau už visas aukas ir kančias, kurias sukėlė mano neapgalvotas like’as.“

Visgi 2023-09-17 jis tebėra po K. Žukausko atsakomuoju įrašu (http://50000.lt/karolis-zukauskas-pries-gyva-stenda#žukausko-įrašas-2023-06-15-2314-parašiau-du-laiškus).

Agne Rimkute
„Paulius Gritėnas Be ironijos klausiu, ir atsiprašau, kad kišuosi jus dar pasekinti – jūsų laisvė atsakyti ar ne 🙂 Man nuo pat kaltinančio KŽ posto vienas įdomiausių aspektų buvo itin nekritiškas jo pateiktos informacijos priėmimas. Man pačiai viena iš priežasčių atsargiai žiūrėti į kaltinimo naratyvą buvo tai, kad (ypač po gruodžio mėnesį vykusio streiko), KŽ žinojau kaip asmenį, kuris sau leidžia nerinkti žodžių, nepagarbiai kalbėti su žemesnio statuso žmonėmis, ir kreipti informaciją sau reikiama linkme. Dabar, jei gerai suprantu, jūs teigiate, kad Mantautu netikėjote, nes jis nemandagus; o Žukausku tikėjote nes jis – mandagus?…“

Paulius Gritėnas
„Agne Rimkute ne visai taip. Karoliu Žukausku esu linkęs labiau pasitikėti, nes jis geba pripažinti klaidas ir teikia pirmenybę kritiniam mąstymui, adekvatiems vertinimams. Šiuo atveju jis padarė klaidą, bet jei reiktų grynai indukciškai nuspręsti kuo labiau pasitikėti, tai tikrai rinkčiausi Karolį, o ne žmogų, kuris šią situaciją sulygino su Birželio tremimais, o Karolį su “feisbuko stribu”.“

Agne Rimkute
„Paulius Gritėnas Na gerai, vis tiek iki galo nesuprantu, bet šiuo atveju šioje erdvėje ir nėra galimybių suprasti.
Aš tik paliksiu pamąstymui keletą minčių. Žukauskas Vyšniausko patvirtinimą, kad Mantautas nėra Gyvas Stendas turėjo jau birželio 3 d., o pripažino savo klaidą (atsiprašymu to negalima vadinti) birželio 15 d., ir tik po to, kai Vyšniauskas paviešino savo fact check. Įsivertinkit, ar tai yra elgesys žmogaus, kuris geba pripažinti klaidas ir tikrai gailisi, išstatęs kitą žmogų patyčioms. Man taip pat išlieka paslaptimi, iš kur kyla toks tvirtas pasitikėjimas Žukausko kritiniu mąstymu. Nėra jis nei Davidonytė, nei Klumbys: jis yra PR specialistas. Tuo tarpu, kritikuoti šeimų maršą ar Rusiją gilaus ir niuansuoto kritinio mąstymo nereikia.
Ir aš čia knibinėjuosi tikrai ne dėl asmeninio laiko: man norisi suprasti, kas užtikrina, kad taip nenutiks ateityje. Ką reik daryti, kad Žukauskui ar Ramanauskui sukurpus skylėtą istoriją apie skirtingų politinių pažiūrų aktyvistą, tai nebus Seimo narių priimama kaip neginčytina tiesa. Jei atsakymas išties yra, kad aktyvisto memai nejuokingi ir palyginimai neskoningi – esame labai tamsioj vietoj.“

Tas Pats Viktoras Perestukinas
„Na, štai. Paulius Gritėnas jau ir nuo manęs užsiblokavo. Atvirasis Diskutantas.“

Milda Ilgūnaitė
„Tas Pats Viktoras Perestukinas same here.. 😉“

Rimantė Miškinytė
„O, ir mane Gritenas uzsiblokavo 🙈🙈🙈“


„Paulius Gritėnas. Ar liko dar vietos kritiniam mąstymui?“

2020-06-26

„Apie kritinį mąstymą kalbama daug. Jo pilna įvairiose ugdymo ir visuomenės atsparumo strategijose. Bet ar yra jam vietos tikrovėje? Ar viešoji erdvė dar suteikia galimybę plėtotis kritinei minčiai?“

„Šios savaitės diskusija dėl Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus sprendimo paversti Lukiškių aikštė atviru paplūdimiu buvo dar vienas bendras užlipimas ant to paties grėblio. Pasikartojantis apsistumdymas neįvykusio pokalbio fone. Visuomenė dar kartą skilo akimirkos diskusijai, kurioje vyravo emocijos ir staigus išsilakstymas į skirtingus poliarizacijos taškus.

„Tiesa, kažkur per vidurį dar kartą įstrigo tie, kuriems šis klausimas nepasirodė toks svarbus. Tie, kurie nepanoro dalyvauti diskusijoje, verčiančioje pasirinkti aiškias priešų ir draugų stovyklas, paremti ar pasmerkti atskiras iniciatyvas ar idėjas, o galiausiai ir už jų tariamai tvyrančias didžiąsias ideologijas.“

„Tokiomis akimirkomis pasigendu provokuojančios kiniko Diogeno figūros, kuri lyg Senovės Atėnuose prasieitų per viešąją erdvę su žibintu, klausdama: „Ar čia dar yra žmonių? Ieškau žmogaus.““

„Susidaro įspūdis, kad mūsų viešoji erdvė vis labiau traukiasi. Vis dažniau įsigali principas – privalai pasirinkti poziciją.

„Problema tik ta, kad mes imame atsisakyti net ir svarstymo, diskusijų, planavimo, interesų derinimo laiko. Projekto sėkmę lemia greitas, efektyvus ir naują galią kuriantis įgyvendinimas. Vieną viešųjų ryšių krizę perdengia kita. Komunikacines klaidas taisome komunikacinio aktyvumo maksimumu. Visame šiame greitai besiplėtojančiame emocijų, įvaizdžių, priderintų argumentų ir nutylėtų problemų žaidime pradingsta galimybė susitarti ar persvarstyti savo veiksmus kritiškai.“

„Tuo metu įvairiose strategijose nuolat pabrėžiama kritinio mąstymo, racionalumo, gebėjimo susitarti būtinybė. Deklaruojamo kritiškumo, pilietiškumo, neabejingumo tiek daug, o tikrovėje šios kokybės sunkiai atranda vietą tame bendrame visuomenės pokalbyje, kurį vadiname viešuoju diskursu.“

„Kodėl man staiga parūpo kritinio mąstymo problema? Prisipažinsiu, kad klausimas užgimė stebint diplomus atsiimančius Vilniaus universitete studijas baigusius jaunus žmones. Jų žengimas į naują gyvenimo etapą palydimas ir naujos priėmimo kampanijos šūkio „Mąstome savo galva“.“

„Aukštąjį mokslą baigęs žmogus turėtų išsinešti ir taikyti ne tik techninį žinojimą, bet ir tam tikrus bendruosius principus.
Jis turėtų mokėti diskutuoti, argumentuoti, išklausyti ir suprasti. Turėtų žinoti savo gebėjimus ir mokėti pripažinti savo žinojimo ribas. Ne visus persmelkia šie bendrieji principai, bet didžioji dalis lieka vienaip ar kitaip jų paliesti. Gal ir nesupratę, bet patyrę pagarbios mąstymo erdvės privalumus.“

„Ir štai žvelgiant į tuos jaunus žmones kyla natūralus klausimas: ar mūsų viešojoje erdvėje yra vietos jų kritiniam mąstymui? Ar yra vietos tiems bendriesiems pagarbos, orumo, doros principams, kuriuos bando skiepyti kiekviena aukštojo mokslo įstaiga?“

„Šiems žmonėms bus labai sunku save įprasminti ir įgyvendinti ne tik asmeninius, bet ir visuomeninius tikslus, kuriuos jiems išlydėdamas iškelia universitetas. Jie privalės arba prisitaikyti, arba atsiriboti nuo aktyvaus dalyvavimo, pilietiškumo, kritiškumo pažado, nenorėdami veltis į intrigas, rizikuoti savo karjera ar įvaizdžiu.
Potencialūs aktyvūs viešosios erdvės dalyviai, garbingi dialogo partneriai gali tapti abejingais, tylinčiais ar tiesiog ironijos ir sarkazmo ginklais besiginančiais tyliosios mažumos atstovais. Žmonėmis, kurie tiesiog neturi kritinės distancijos, apmąstymo, permąstymo, klaidos galimybės.“

„Privatumo, autentiškumo, dialogo erdvė traukiasi. Vis daugiau patirčių tampa socialinio, o ne individualaus gyvenimo dalimi. Ir šiose socialinėse patirtyse reikalaujama aktyvaus dalyvavimo bei aiškios pozicijos. Taip egzistencija tampa viešųjų pasirinkimų suma. Rinktis privalai nuolat ir pasirinkimų spektras – nuo prekės ženklų iki pasaulėžiūros. Visi tavo pasirinkimai vėliau tampa neatsiejama tavo viešos tapatybės dalimi. O nesirinkti – tokio pasirinkimo nėra.“

„Palikime bent jau vietos kritiniam mąstymui.“

https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/paulius-gritenas-ar-liko-dar-vietos-kritiniam-mastymui.d?id=84621745

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *